УПРОВАДЖЕННЯ ТЕХНОЛОГІЇ СИМУЛЯЦІЙНОГО НАВЧАННЯ ПІД ЧАС ВИКЛАДАННЯ ВИБІРКОВОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ДЕНТАЛЬНА ІМПЛАНТАЦІЯ»
DOI:
https://doi.org/10.32782/eddiscourses/2025-1-6Ключові слова:
медична освіта, хірургічна стоматологія, дентальна імплантація, безпека пацієнтів, симуляційна технологія, майбутні магістри стоматологіїАнотація
У статті розглянуто проблему упровадження технології симуляційного навчання у професійну підготовку майбутніх лікарів, зокрема магістрів стоматології, у контексті формування загальних і фахових компетентностей відповідно до вимог сучасної освітньої парадигми. Встановлено, що інструменти для симуляційної технології постійно удосконалюються на основі технологічних досягнень, посилюючи підготовку майбутнього лікаря на доклінічному етапі, та передбачають синергію гносеологічного і праксеологічного компонентів професійної компетентності. Значення застосування симуляційної технології полягає в активації дрібної моторики для ефективного виконання мануальних навичок і умінь, що надає впевненості у клінічних умовах і знижує рівень стресу у виконавця маніпуляції та усуває ризики можливих ускладнень, сприяючи безпеці пацієнта. Для дослідження ефективності симуляційної технології в освітньому процесі з хірургічної стоматології проведено порівняльний аналіз результатів навчання і сформованості фахової компетентності з дентальної імплантації у студентів, які вивчали цей розділ лише за тематичним планом (контрольна група) і у форматі вибіркової дисципліни (експериментальна група). Формат організації вибіркової дисципліни передбачав додатковий поглиблений лекційний курс та відпрацювання етапів процесу встановлення дентального імпланта на моделях, наданих виробниками імплантів. Встановлено, що у студентів обох груп вихідний рівень сформованості досліджуваної компетеності виявився вищим, ніж вхідний. Проте у студентів контрольної групи показники покращилися за рахунок гносеологічного компоненту, а у експериментальній групі зростання демонстрували і гносеологічний, і праксеологічний складники. Результати педагогічного експерименту підтверджують ефективність симуляційної технології навчання у формуванні фахової компетеності з дентальної імплантації. Для ефективної роботи необхідне сучасне матеріально-технічне забезпечення освітнього процесу майбутніх магістрів стоматології.
Посилання
Кульбашна Я.А. Формування професійної компетентності майбутніх фахівців із стоматології: теоретичні й методичні основи: монографія. Київ: Компас, 2014, 415 с.
Levine A., DeMaria S.Jr, Schwarta A., Sim A. The Comprehensive Textbook of Healthcare Simulation. New York, NY: Springer, 2013.
Дідковський В.Л. Результати застосування симуляційних методик для підготовки фахівців за спеціальністю «Отоларингологія» на післядіпломному рівні. Медицина та фармація: освітні дискурси. 2004. № 4. С. 28–34.
Рогозін В.В. Засоби стимуляційного навчання майбутніх лікарів-стоматологів: навчально-методичний посібник. Тернопіль: Осадца Ю.В., 2023.
Perry S., Bridges S.M., Burrow M.F. A review of the use of simulation in dental education. Simul Health. 2015. № 10. Р. 31–37. DOI: 10.1097/SIH.0000000000000059.
Arul Q.A., Mahalingham P.P., Debnath D. Simulation in Dentistry: An Evolving and Exciting Sphere. Iran J Med Sci. 2024 Dec 1. 49 (12) / P. 813–814. DOI: 10.30476/ijms.2024.103855.3730. PMID: 39840305; PMCID: PMC11743440.
Освітньо-професійна програма «Стоматологія: другий (магістерський) рівень, галузь знань 22 – Охорона здоров’я, спеціальність 221 – Стоматологія» / НМУ імені О.О. Богомольця. URL: https://drive.google.com/drive/folders/1r0HoQ6povdPbin7lcYj199Y6e_aaq6GH.